İş fikirleri

Youtube ile para kazanma rehberi

Son yılların gözde kazanç kapılarından birisi olarak nitelendirilen Youtube, kanal sahiplerine para kazanma imkanı sunuyor. Kazanç miktarları ele alındığında hiç de anımsanmayacak tutarların rahatlıkla kazanılabileceğini söyleyebiliriz, hem de 7’den 70’e herkes için. İçeriğimiz de Youtube’dan nasıl para kazanılır, ne gibi içerikler oluşturulabilir bu konulara değineceğiz.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

1- Youtube Hesabı Edinin ve Bir Kanal Açın

Eğer Youtube’a üye değilseniz, mail adresinizle ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Ardından Youtube.com adresinden Kanal Oluştur kısmına tıklayarak saniyeler içerisinde kendinize ait bir kanal oluşturabilirsiniz. Kanal oluşturduktan sonra video yüklemeye başlayabilirsiniz. Bu Youtube’dan para kazanmanın ilk aşamasıdır.

2- Video Yüklerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Youtube, kanal sahiplerinin yüklediği videoları sıkı denetimden geçirir. Telif hakkına girmeden video içeriği üretmelisiniz. Hem seçeceğiniz müziklerde, hem görsellerde hem de yaptığınız alıntılarda başkasına ait argümanlar kullanmamanız gerekir. Bazı kaynaklar, video çekimlerinde profesyonel kayıt cihazları kullanmanız gerektiğini belirtiyor. Ancak orta düzey bir cep telefonu bile başlangıç için yeterli olacaktır.

Yükleyeceğiniz videolar insanların ilgisini çekmeli, özgün olmalı ve daha önce herhangi bir platformda yayınlanmamış olmalıdır. Eğer kanalınızda hangi konuları ele alacağınızla ilgili şüpheleriniz varsa öncelikle kendinize bir yol haritası oluşturun. Örneğin becerilerinizi ve bilgili olduğunuz alanları videolara aktarabilirsiniz. Çok gezen birisiyseniz ve diksiyonunuz iyiyse, mekan tanıtımı yapabilir, gezdiğiniz yerlerin videosunu çekebilirsiniz. Bunların haricinde mesleki bilgi ve birikimlerinizi aktarabilirsiniz. İnsanların sizi takip etmesi ve videolarınızı izlemesi için onlara bir neden vermelisiniz.

3- Videolarınızda ki İzlenme Rakamlarını Artırmak İçin Bazı İpuçları

İçeriğiniz ne kadar sağlam olursa olsun, önemli birkaç noktayı atlarsanız yeteri kadar izlenmez ve takip edilmezsiniz. Şu önerileri dikkate almanızı öneririz:

  • Videolarınızın başlığı dikkat çekici olsun.
  • Montaj programları kullanmayı öğrenin. Bu uygulamalar vasıtasıyla videolarınızı görsellerle destekleyin.
  • İçeriğinize uygun müzikler seçin, videoların konuşma yapmadığınız kısımlarında rahatsızlık vermeden müziklerle izleyenlerin beğenisini kazanın.
  • Gündemi takip edin. Güncel konularla ilgili içerikler her zaman insanların dikkatini çekmiştir. Ayrıca bu içerikler, Youtube aramalarında ön plana çıkmanızı sağlar.
  • Düzenli bir içerik üreticisi olun.
  • Video izlenme rakamları yüksek olan kanalları ve bu kanallarda video içerisinde kullanılan teknikleri inceleyin.
  • Çevrenizdekilerin fikrini alın. İnsanların önerilerine kulak asın ve ilgi gören konulara yoğunlaşın.

4- Para Kazanmaya Ne Zaman Başlarsınız?

Videolarınızın 10 bin gösterime ulaşması Para Kazanma bölümünün aktif olması anlamına gelir. Bu bölümü aktif ettikten sonra, videolarınızı izleyen kişilerin reklamları görmesi veya reklamlara tıklamasıyla para kazanmaya başlarsınız. Bu durumda Youtube İş Ortağı olmuş olursunuz.

5- Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte, ortalama 100 bin izlenme 60-100 TL arası kazandırabilmektedir. Videolarınızın uzunluğu, ele aldığınız konu, izleyici kitleniz, izleyicilerin reklamlara tıklaması gibi kriterler para kazanma miktarını doğrudan etkiler. Youtuberların kazanç miktarları göz önünde bulundurulduğunda 1 milyon gösterime 10 TL ile 3.000 TL arasında kazanabildiklerini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu