Ek gelirEvde ek işİş fikirleri

Evde yapılabilecek ek iş fırsatları

Boş vakitlerin değerlendirilmesi ve hane bütçesine katkı sağlaması nedeniyle evde yapılabilecek işler son yıllarda en çok dikkat çeken konulardan birisi haline geldi. Bu işler genel anlamda iki sınıfta ele alınabilir. Birincisi bilgi, birikim veya kişisel yeteneklerle bir ürün/hizmet üretmek; bir diğeri de herhangi bir şekilde uzmanlık alanı gerektirmeyen, herkesin yapabileceği türden işlerdir.

Evde yapılabilecek işleri kadınlar daha çok tercih ediyor, çünkü gün içerisinde çalışmaya oldukça fazla zaman ayırabilme imkanına sahipler. Kimisi ufak miktarlarda sermaye gerektiriyor, kimileri de sermayesiz evde yapılabilecek iş türlerinden. Yazımızda kendinizi yormadan, yetenekleriniz, becerileriniz veya el emeğinizle yapabileceğiniz bazı iş fikirlerinden bahsedeceğiz. Belki sizin için uygun bir seçenek olabilir.

Bayanların evde yapabileceği iş türleri

El İşi ve Örgü Yaparak Kazanç Elde Edebilirsiniz

Bundan 20 yıl önce de kazandırmış, 20 yıl sonra da kazandıracak bir iş fikri olan el işi ve örgü yapmak; aslında beceri gerektiren bir iştir. Ancak bilmeyenler için başlangıçta tecrübe gerektirir. Birkaç haftalık denemeler ile ustalık gerektiren bir ürün ortaya koyabilirsiniz. Öğrenmek için interneti kullanırsanız onlarca farklı kaynaktan el işi ve örgü yapmayı öğrenebilirsiniz. Bir sonraki aşamada üretimi gerçekleştiren ürünleri çevrenize sunabilir veya daha ileriye taşımak isterseniz; firmalara ve online satış platformlarında satışa koyabilirsiniz. İyi bir el işçiliği, iyi bir pazarlama tekniği ile asgari ücretin 1.5-2 katı kazanabilmeniz mümkün.

Yiyecek, İçecek, Pasta, Kek, Mantı, Şekerleme Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Aşçılık dediğimizde konu oldukça genel düşünülüyor olabilir. Ancak güzel bir reçel yapabiliyorsanız bile bu işi maddi kazanca dönüştürebilirsiniz. Şekerleme, kurabiye, kek gibi ürünleri günlük olarak birçok pastane, market veya benzeri iş yerlerine satabilirsiniz. Ancak bu iş için ön çalışma yapmalısınız. Örneğin üretim yapabileceğiniz ürün türlerini liste haline getirebilir; bunları ufak miktarlarda üretip satışının yapılmasını istediğiniz mekanlarda tanıtabilirsiniz. Bunun için direk olarak işletme müdürleri ve sahipleriyle iletişime geçmeniz gerekebilir. Başlangıçta yeteneklerinizi sergileyebilmek için biraz fazla dolaşmanız gerekebilir ancak meyvesini toplamanız kaçınılmaz olacaktır.

Paketleme, Derleme, Listeleme, Numaralandırma Gibi Hizmetler Vererek Para Kazanabilirsiniz

Ürün paketleme, belirli ürün gruplarını ambalajlama, numaralandırma, çeşitli boyutlara göre sıralama ve listeleme gibi bazı işler firmalar tarafından evinden çalışma fırsatı olan bayanlara sunulabiliyor. Bu işler genellikle herhangi bir beceri gerektirmez. Tekstil firmaları, ambalajlama şirketleri gibi çeşitli sektör kollarında faaliyet gösteren firmalarla iletişime geçerek veya internet üzerinden ilanlarını inceleyerek iş olanağı elde edebilirsiniz.

Nikah Şekeri Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Bu alanda bir yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız, ufak denemelerle kendinize has nikah şekeri dizaynı yapabilirsiniz. Malzemeleri toplu ve ucuz olarak tedarik edebilir ve güzel bir ürün ortaya koyabilirsiniz hem internet üzerinden hem de bazı dükkan ve firmalara nikah şekeri, davetiye, süsleme satabilirsiniz. Bunun yanında hediyelikler ve süs eşyaları gibi farklı materyaller üzerinde de çalışabilirsiniz.

Çocuk Bakıcılığı ve Pet Hayvan Bakıcılığı Yaparak Kazanç Sağlayabilirsiniz

Tam zamanlı veya yarı zamanlı bir boşluğunuz varsa bu vaktinizi çocuk bakarak veya pet hayvanlarını misafir ederek değerlendirebilirsiniz. Bu tür işler ilginizi çekerse internet üzerinden çeşitli platformlardaki ilanları incelemenizde fayda var. Örneğin bir kedi veya köpek bakıcılığı için günlük 50 TL civarı kazanç elde edilebiliyor. Çocuk bakıcılığı da hakeza 50-100 TL arasında değişen kazançlara sahip.

Organik Tarım Ürünleri Yetiştirerek Para Kazanma

Kolay olmayan fakat sürekli gelir elde edilebilecek organik tarım ürünleri yetiştirme işinden bahsetmek istiyoruz. Çeşitli meyve ve sebze türlerinin yanı sıra mantar ve fidan gibi bazı ürünleri evinizde yetiştirerek gelir elde edebilirsiniz. Evinizdeki müsait alanın genişliğine göre farklı ürün gruplarına da yönelebilirsiniz. Ayrıca organik tarım yetiştiriciliği gelecek için çok önemli meslek dallarından birisi olarak görülüyor. İşinizi büyütmek istediğinizde KOSGEB gibi çeşitli kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Ahşap Eşya/Oyuncak Üreterek Gelir Elde Edebilirsiniz

Yeteneğe ve ilgiye bağlı olarak ahşap malzemeler ile birçok farklı eşya, oyuncak, araç, gereç üretimi yaparak gelir edebilme imkanı bulunuyor. Ahşap ürünler oldukça yüksek fiyatlardan alıcı bulabilir. Malzeme maliyeti 5 TL olan bir ahşap malzemeyi iyi bir işçilik ve emekle 100 TL’lik bir eşyaya dönüştürebilirsiniz. Bu iş için eğitim almayı düşünürseniz Halk Eğitim Merkezleri ve Belediyelerin kurslarına katılabilirsiniz. Ciddi kazançlar elde edilebilecek, sermaye gerektirmeyen, yetenek isteyen bir iş koludur.

58 Yorum

  1. Merhabalar evde paketleme iş yapmak istiyorum çalışmıyorum 2 kardeşiz 2 kişi olarak yapmak istiyoruz daha öncesinde nikah şekiri kına malzemeleri paketleme işi yapmıştık lütfen geri dönüş bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu