EkonomiFaydalı bilgiler

Temassız kredi kartları ve kullanımı

Alışveriş yaparken kredi kartı ile ödemeyi hızlı ve güvenli hale getiren temassız özellik pek çok bankanın müşterilerine sunduğu bir hizmettir. Temassız ödeme yönteminde kredi kartınızı cüzdanınızdan bile çıkarmanız gerekmez, güvenli ve hızlı bir ödeme yöntemidir.

Kredi kartı temassız ödeme yaparken POS cihazı ile herhangi bir temas kurulmaz. İşlem sırasında POS cihazına yakın bir mesafeden kartın kablosuz olarak frekanslarla okunması sağlanır. Ayrıca kredi kartı yanınızda olmasa bile bankanın telefon bankacılığına giriş yaparak temassız ödeme yapmak da mümkündür.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Hizmeti

Kredi kartı temassız özelliği her kredi kartında bulunmaz. Kredi kartınızın üzerinde sinyal şeklinde bir işaret görüyorsanız kullandığınız kart temassız bir karttır. Bu işaret frekans sinyali olarak adlandırılır. Kart POS cihazından geçmeden sahip olduğu NFC frekansları aracılığıyla bağlantı kurulup okunur ve banka ile kart arasında iletişim kurulur. İşlem sırasında kart şifresine de ihtiyaç duyulmaz.

Kredi kartı temassız ödeme hizmeti market ve AVM’lerde alışveriş yaparken kullanılabilen bir özelliktir. Ayrıca Konya’da ulaşım araçlarında da hizmetten yararlanmak mümkün olabiliyor.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nasıl Kullanılır?

Temassız ödeme yapabilmek için kredi kartınızın ön yüzünde temassız sembolü bulunmalıdır. Her perakendecide temassız alışveriş yapılamayabilir. Alışveriş yapacağınız yerin uygun POS cihazına da sahip olması gerekiyor. Ödeme için kasaya gelindiğinde kartın okuyucuya yaklaştırılması yeterlidir. Böylece kartı POS cihazı okuyacak ve şifre girmeye gerek kalmadan ödeme gerçekleşecektir. Kullanıcı güvenliği nedeniyle kredi kartı temassız ödeme bankaya göre değişkenlik gösterse de 50 TL ile 90 TL arasında tutarlarla sınırlıdır.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Hizmeti Veren Bankalar

Yapı Kredi, Akbank, İş Bankası, TEB, QNB Finansbank, Vakıfbank, Garanti Bankası kredi kartı temassız ödeme hizmeti veren bankalardan bazılarıdır.

Yapı Kredi Cüzdan

Yapı Kredi bankası kredi kartı temassız ödeme hizmetinden yararlanmak için kartınızın yanınızda olmasına gerek yok. NFC uyumlu Android cep telefonu ile alışveriş hızlı bir şekilde yapılabilir. Bunun için cep telefonu NFC özelliği açık olmalı ve Yapı Kredi Cüzdan uygulaması telefonunuza indirilmiş olmalıdır. Tek seferde maksimum 90 TL’lik alışverişlerde kullanılabilir.

Yapı Kredi Temassız Özellik

Kredi kartı temassız hizmetinden tüm Yapı Kredi kart sahipleri yararlanabilir. Bunun tek bir SMS yeterlidir. TMS yazdıktan sonra bir boşluk bırakmalı ve T.C Kimlik Numarası 4455’e gönderilmelidir. Böylece kartınıza temassız özellik yüklenecektir.

Akbank Direkt Öde

Akbank Direkt Mobil’e şifre ile giriş yapıldıktan sonra, kredi kartına Akbank Direkt Öde hizmetini tanımlamak gerekiyor. Ardından 90 TL’ye kadar alışverişler kredi kartı olmadan cep telefonu ile yapılabilecektir. Telefonun NFC özelliğini de aktif edilmelidir.

Akbank Temassız Kredi Kartı

Temassız kredi kartı sahibi olan ve kredi kartına temassız özellik tanınmasını isteyen Akbank müşterileri, 444 2525 numaralı müşteri hizmeti arayarak Axess Temassız kart talebinde bulunabilirler. 90 TL’ye kadar alışverişler şifreye gerek olmadan temassız kart ile ödenebilir.

İş Bankası Temassız Ödeme

Hizmetten yararlanabilmek için yapılması gereken bankaya Temassız Kart başvurusunda bulunmaktır. Mevcut karta temassız özelliği tanımlamak mümkün değildir.

QNB Finansbank CardFinans Temassız

CardFinans kredi kartlarına temassız özellik sonradan tanımlanmamaktadır. CardFinans Temassız kredi kartı için 0850 222 0900 numaradan bankayla iletişime geçerek kart başvurusunda bulunulabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben fatma dağlı benim kocam kalp amaliyatlı çalışmıyor beş çocuğum var hepside okuyor benim bu işe çok ihtiyacım var lütfen bana geri dönün

  2. Gaziantep de oturuyorum aileme destek çıkmak istiyorum paketleme işleri olursa yaparim 4 kişiyle birlikte yapacağız lütfen geri dönüş yaparsanız seviniriz iyi günler 😊 🙏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu