Faydalı bilgiler

Evinizi yenilerken paradan tasarruf ettirecek 7 fikir

Evinizi daha iyi bir yaşam alanına dönüştürürken, bütçeniz dahilinde olmayan gereksiz harcamalar yapmak maalesef herkesin çok sık yaptığı hatalar arasında. Genelde evin tüm tadilat işleri bittikten sonra arkadaşlarınız yada misafirleriniz daha düşük bütçelerle tadilat yapmanızın mümkün olduğunu, çok pahalıya yaptırdığınızı çok bilmiş tavırlarla yüzünüze yüzünüze vuracaklardır.

Sizi bu tür böbürlenmelerden, bilmişliklerden kurtarmak için, evinizi yenilerken paradan tasarruf edebileceğiniz 7 ipucu vereceğiz. Böylece hem evinizi daha düşük bütçe ile yenilemiş olacaksınız, hem de başınızı ağrıtacak böbürlenmelerden kurtulmuş olacaksınız.

Kendinizi yormanın vakti geldi

Kendi yeteneklerinizin, el becerilerinizi gün yüzüne çıkarmanın vakti geldi de geçiyor bile. Evinizi yenilerken, ufak çaplı tadilat ve tamirat işlerini sizin yapmanız tamirci, tesisatçı,  boyacı gibi masraflardan tasarruf etmenizi sağlayacak. Bu işlere pek yatkın değilseniz komşularınızdan yada arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz.

Her şeyi değiştirmek zorunda değilsiniz

İnsanlar bazen, evi düzenlemenin yada tadilat yapmanın her şeyi değiştirmek anlamına geldiği fikrine kapılıyorlar. Eğer sizde böyle düşünenlerdenseniz eğer, biran önce bu düşünce yapınızı değiştirmelisiniz. Evinizde ki kullanmadığınız, depoya kaldırdığınız ürünleri elden geçirerek tekrar kullanabilirsiniz. Yada mevcut eşyalarınızı tamir ederek, kılıflarını yada döşemelerini değiştirerek yeni bir görünüme kavuşturup tekrardan kullanabilirsiniz. Böylece yeni eşya alma masrafından kurtulmuş olursunuz.

Eski eşyalarınızı satarak bütçe oluşturun

Tadilat, tamirat sırasında mutlaka kullanmadığınız, tozlu raflara kaldırdığınız eşyalarınız gün yüzüne çıkacaktır. Bu eşyalarınızı artık kullanmamaya karar verdiyseniz sakın ha çöpe atmayın. Sokağınızda, mahallenizde mutlaka ikinci el eşya alan bir dükkan vardır. Elinizde ki kullanmadığınız eşyaları bu tür dükkanlara satarak azda olsa bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Gelecek olan para ile ufak da olsa evinize yeni bir eşya alabilirsiniz.

İkinci el eşya almayı düşünmek hiçte fena fikir değil

Tamirat, tadilat işleri bütçenizi aştıysa yada evinizi yenilemek için çok fazla bütçeniz yoksa, ikinci el ürünleri değerlendirebilirsiniz. İhtiyacınız olan ikinci el eşyaları uygun fiyatlara bulmanız mümkün. Semtinizde yada internette ikinci el eşya satan bir çok mağaza bulunmakta, buralara göz atmanız bütçeniz açısından fayda sağlayacaktır.

Her şeyin mutlaka bir alternatifi vardır

Ürün alırken marka takıntınız varsa eğer bundan vazgeçmenizin tam zamanı. Günümüzde artık bir çok markanın alternatifi bulunmakta. Kalite olarak, teknoloji olarak pahalı markalardan hiç farkı olmayan bu firmaları değerlendirmeniz bütçeniz açısından fayda sağlayacaktır size. Düşük fiyatlara mutlaka kaliteli ürün bulabilirsiniz. Yeter ki araştırmasını bilin.

Harcamalarınızı akıllıca yapın

Alternatif ürünleri değerlendirmek, araştırıp piyasa şartlarına göre fiyat bilgisine sahip olmak her zaman için iyidir. Sadece mahallenizde ki yada sık gittiğiniz bir mağazayı, marketi tercih etmeyin. Alternatiflerinizin olduğunun farkına varın. İnternetten almayı düşündüğünüz ürünleri, karşılaştırma siteleri ile karşılaştırıp bütçenize uygun alternatifleri, firmaları mutlaka değerlendirin.

Günü birlik düşünmeyin geleceğe yatırım yapın

Uzun ömürlü veya daha az güç tüketen ürünlere yatırım yaparak uzun vadede tasarruf edebileceğimizi bazen unutuyoruz. Örneğin güneş enerjisi. Yada yağmur suyunu içme suyuna dönüştüren arıtma sistemi gibi. Bu tür sistemler ilk kurulum aşamasında bütçenizi biraz zorlayabilir ama uzun vadede hesaplama yaptığınız zaman karlı çıkacağınızı göreceksiniz.

Bir Yorum

  1. Ankara kecioren de oturuyorum tecrubeliyim ve ekibim var simdiden tesekkur ederim bu ise ihtiyacım var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu