EkonomiFaydalı bilgiler

Otomatik ödeme talimatı verme

Banka müşterileri kredi kartı veya hesaplarına faturalarını tanımlatarak otomatik ödenmesini sağlayabilirler. Bu sistem zamandan tasarruf sağlarken, otomatik ödeme talimatı verdikleri bankanın çeşitli kampanyalarından da yararlanabilmektedir.

Otomatik ödeme talimatı vermek için birkaç dakika zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Hesaptan veya kredi kartından otomatik ödeme talimatı nasıl verilir, ne gibi avantajları vardır? Beraberinde bankaların sunmuş olduğu kampanyalar nelerdir gibi sorulara yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Otomatik Fatura Talimatı Nasıl Verilir?

Faturalarını otomatik ödeme talimatı vererek ödemek isteyen tüketiciler hizmet aldıkları bankanın İnternet veya Mobil bankacılığı üzerinden kolaylıkla talimat verebilir. Ayrıca bankanın Çağrı Merkezi aranabilir veya şubelerine giderek müşteri danışmanıyla işlem yapılabilir.

Otomatik fatura talimatı verirken bankanın müşterisine sunduğu kampanyalardan da yararlanılır. Bu kampanyalara çip para, hesap işletim ücretinden muaf olma veya ücret ve faiz ödemeden kredi kullanabilme örnek verilebilir. Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu, kablolu TV, İnternet talimat verilebilecek faturalardan bazılarıdır. Ayrıca HGS otomatik ödeme talimat da verilebilmektedir.

Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı Verme

Otomatik fatura ödeme talimatının kredi kartından verilmesi durumunda, fatura son ödeme gününde karttan ödenir ve ilk ekstreye yansır. Kredi kartı limiti yetersiz veya kartın gecikmede olması durumunda fatura ödenmeyecektir. Bu durumda kişi faturasını kendisi ödemelidir. Bir sonraki fatura döneminde kartın uygun olması durumunda ödeme otomatik ödenecektir.

Hesaptan Otomatik Ödeme Talimatı Verme

Faturaların hesaptan otomatik ödenme talimatı verilmesi durumunda faturanın son ödeme tarihinde hesapta yeterli paranın olması gerekir. Aksi durumda fatura banka tarafından ödenemez. Kredili Mevduat Hesabı’ndan verilen talimatlar hesap uygunsa ödeme gerçekleşecektir.

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Kampanyaları 2019

Akbank, Yapı Kredi Bankası ve Denizbank güncel fatura talimatı kampanyası olan bankalardır. 2019 otomatik ödeme talimatı kampanyasına başlayan yeni bankalar olduğunda güncelleme yapılacaktır.

Akbank Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyası 2019

Ocak ayında faturalarını Akbank’a getirip otomatik ödeme talimatı verecek olan tüketiciler 100 TL’ye kadar chip-para kazanabilecek. Axess veya Free kartıyla talimat veren tüketiciler ilk fatura için 15 TL, 3 fatura için 50 TL, 6 ve üzeri fatura talimatlarında ise 100 TL chip-para 2 Şubat tarihinde karta yüklenecektir.

Hesaptan fatura talimatı verilmesi durumunda kampanyadan yararlanılamıyor. Ayrıca faturaların yeni olması gerekiyor. Mevcut fatura talimatlarının iptal edilip yeniden verilmesi durumunda kampanya geçersiz sayılmaktadır. Akbank müşterileri kampanyaya dahil olduktan sonra 6 ay içinde fatura talimatını iptal etmemelidir. Aksi halde chip-para karta borç olarak yansıtılacaktır.

Akbank fatura talimatı kampanyasına katılmak için FATURAC yazıp 4566’ya SMS gönderebilir, Akbank Direkt internet üzerinden talimat verebilir, Akbank Çağrı Merkezi veya Şubelerden yardım alınabilir.

Yapı Kredi Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyası 2019

Yapı Kredi Bankası’na 10 Ocak 2019 tarihine hesap veya kredi kartından verilecek fatura veya HGS talimatı için puan kazanmak mümkün oluyor. Buna göre ilk talimat için 20 TL, sonraki her talimat için 10 TL puan kazanılabilir. Toplam 60 TL’ye kadar puan hesap veya kredi kartına yüklenecektir.

Başvuru yapmak için TALIMAT yazıp bir boşluk bırakılmalı T.C kimlik numarası yazılarak 4470’e SMS gönderilmelidir. Kampanyadan yararlanabilmek için faturaların bankada önceden talimatlı olmaması yani yeni talimatlar olması gerekiyor.

Denizbank Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyası 2019

Denizbank vadesiz hesap üzerinden 2 adet fatura talimatı verme sözüne 1.000 TL faizsiz ve masrafsız kredi kampanyası sunmaktadır. Kampanya koşullarına göre banka şubesine giderek Kurtaran Hesap açılması gerekiyor. Mevcut Kurtaran Hesap müşterileri de kampanyadan yararlanabilir. 12 ay vade ile kullandırılan kredi kampanyasının iptal olmaması için faturaların 12 ay boyunca talimatta kalma şartı vardır.

Kampanyadan her müşteri 1 kez yararlanabilir. 12 ay boyunca ödenecek aylık taksit tutarı 83,33 TL’dir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu