Ekonomi

İşinizi Etkileyen Ekonomik Faktörler Nelerdir?

İşiniz ve geçim kaynağınız sadece sizden kaynaklanmamakla birlikte birçok etmenden etkilenir. Çünkü ekonomik birim olarak faaliyette bulunmanız ve bundan dolayı da etki – tepki içerisinde yer edinmeniz kaçınılmaz bir olaydır. Böyle olmasında ekonominin durumu da fazlaca dikkate alınmalıdır. İşinizi etkileyen ekonomik faktörler nelerdir? sorusunun cevabını bir kaç temelden hareket ederek cevaplamak mümkündür.

Arz ve Talep Dengesi

İşinizin var olması hem çalışan hem de işveren açısından arz ve talep durumuna bağıdır. Piyasada istek ve ihtiyaçlardan doğan olaylar sonucunda bir talep oluşur. Bu talep sayesinde işinizle bağlantılı olarak bir arz ihtiyacının da oluşmasına neden olur. Arz etmesi gerekilen ihtiyaçlar işveren ve işçi açısından işi etkileyen faktör olarak değerlendirilir. Çünkü talep olmaması halinde bu konuda bir ihtiyaç olmayacağından ekonomik olarak bir işten ve kazanımdan bahsetmek olası olmayacaktır.

Ekonominin Durumu

Bir işçi ve işveren için işin rengini ve devamlılığını etkileyen durumların başında var olunan ekonominin durumu gelir. Sizin yeterli talep oluşması halinde bile iş yapmanız kazanç elde etmeniz ekonominin değer kaybetmesi halinde bir anlam ifade etmeyecektir. Kazancınız her an itibarıyla eriyecektir. Bu durum da çalışmanızı ve işinizin varlığını anlamsız kılmaya başlayacaktır. Ayrıca ekonominin etkilediği her birim paranın değer kaybı karşısında ekonomide var olamayacağından talep azalması da oluşmak zorunda kalacaktır.

Girdi ve Ara Girdi Maliyetleri

İşçi ve işveren açısından işin devamlılığını etkileyen bir başka durum ise maliyettir. Yine yaşanan ekonomideki duruma bakılarak girdilerin pahalı olması bir hizmet veya ürün üretiminde maliyet olarak sunan ile alan arasında bir talep – arz sorunu yaşanmasına neden olacaktır. Maliyetin az olması her zaman daha çok ekonomide var olmak demektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu